Onemocnění mužů související s lidskými papilomaviry (HPV)

Celosvětově se karcinomy související s HPV objevují především u žen, přičemž vůbec nejvyšší výskyt lze pozorovat u rakoviny děložního čípku.
Za rok na 568 tisíc případů rakoviny souvisejících s HPV u žen tak připadá 39 tisíc případů u mužů.

Rakovina související s HPV u žen
568 400 případů celosvětově za rok

Rakovina související s HPV u mužů
39 000 případů celosvětově za rok

Rakovina děložního čípku    Vulva/vagina  Anus  Orofarynx (orální)  Penis

Znalost přirozeného průběhu infekce HPV a přidružených onemocnění u mužů se zvyšuje, stále však disponujeme méně rozsáhlými poznatky než u žen. Světová zdravotnická organizace (WHO) poukazuje na souvislost mezi HPV a karcinomem vulvy, vaginy, anu, penisu, oblasti hlavy a krku (zejména ústní části hltanu). Převažujícím typem HPV u případů rakoviny anu u mužů je HPV 16, méně častým je pak typ HPV 18. Společně tyto typy mohou způsobovat až 90 % všech případů rakoviny anu u mužů souvisejících s HPV.
 
 

Očkování k ochraně proti některým onemocněním vyvolaných HPV
také pro chlapce.

Muži bývají často „přenašeči“ HPV, ale i u nich se mohou objevit onemocnění způsobená infekcí. S určitými typy HPV jsou spojovány některé případy rakoviny anu.

Celosvětově je HPV příčinou 5 % všech onkologických onemocnění.

Vakcinací lze částečně předcházet onemocnění i u chlapců.

Cervarix je vakcína určená k podání jedincům ve věku od 9 let k prevenci premaligních anogenitálních lézí (cervikálních, vulválních, vaginálních a análních) a cervikálních a análních karcinomů, které jsou způsobeny určitými onkogenními typy HPV.

Ať už chlapec nebo dívka ve věku mezi 9 až 14 lety, obdrží 2 injekce: první injekci lékař aplikuje do svalu na paži ve zvolený den, druhá injekce se podává v rozmezí 5 až 13 měsíců po první.

S výjimkou 13letých není očkování vakcínou Cervarix hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jedna dávka vakcíny stojí přibližně 1800 Kč. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti HPV přispívá v rámci preventivních programů.

 

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.