Celosvětově se karcinomy související s HPV objevují především u žen, přičemž vůbec nejvyšší výskyt lze pozorovat u rakoviny děložního čípku.
Za rok na 568 tisíc případů rakoviny souvisejících s HPV u žen tak připadá 39 tisíc případů u mužů.
Rakovina děložního čípku
Vulva/vagina
Anus
Orofarynx (orální)
Penis
Znalost přirozeného průběhu infekce HPV a přidružených onemocnění u mužů se zvyšuje, stále však disponujeme méně rozsáhlými poznatky než u žen. Světová zdravotnická organizace (WHO) poukazuje na souvislost mezi HPV a karcinomem vulvy, vaginy, anu, penisu, oblasti hlavy a krku (zejména ústní části hltanu). Převažujícím typem HPV u případů rakoviny anu u mužů je HPV 16, méně častým je pak typ HPV 18. Společně tyto typy mohou způsobovat až 90 % všech případů rakoviny anu u mužů souvisejících s HPV.
Muži bývají často „přenašeči“ HPV, ale i u nich se mohou objevit onemocnění způsobená infekcí. S určitými typy HPV jsou spojovány některé případy rakoviny anu.
Celosvětově je HPV příčinou 5 % všech onkologických onemocnění.
Vakcinací lze částečně předcházet onemocnění i u chlapců.
Cervarix je vakcína určená k podání jedincům ve věku od 9 let k prevenci premaligních anogenitálních lézí (cervikálních, vulválních, vaginálních a análních) a cervikálních a análních karcinomů, které jsou způsobeny určitými onkogenními typy HPV.
Ať už chlapec nebo dívka ve věku mezi 9 až 14 lety, obdrží 2 injekce: první injekci lékař aplikuje do svalu na paži ve zvolený den, druhá injekce se podává v rozmezí 5 až 13 měsíců po první.
S výjimkou 13letých není očkování vakcínou Cervarix hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jedna dávka vakcíny stojí přibližně 1800 Kč. Většina zdravotních pojišťoven na očkování proti HPV přispívá v rámci preventivních programů.