5 důvodů pro očkování vakcínou Cervarix

  1. V České republice žije přes 18 000 dívek a žen s diagnózou rakoviny děložního čípku, přibližně 1000 žen ročně nově onemocní a téměř 400 žen ročně umírá.
  2. Více než 12 000 žen u nás ročně podstupuje chirurgický zákrok na děložním čípku.
  3. Účinnou formou prevence, která dokáže HPV infekci zabránit, je očkování.
  4. U dívek, které se s HPV dosud nesetkaly, má vakcína Cervarix potenciál ochránit 9 z 10 očkovaných před pokročilými změnami děložního čípku bez ohledu na typ HPV, který změny vyvolal.
  5. Cervarix je 13leté plně hrazen ze zdravotního pojištění.

Co je rakovina děložního čípku?

Rakovina děložního čípku patří společně se zhoubnými nádory prsu, tlustého střeva, plic a dělohy k nejrozšířenějším zhoubným nádorům u žen. V České republice žije přes 18 000 dívek a žen s diagnózou rakoviny děložního čípku.

Rakovina děložního čípku v ČR

  • 18 000 s diagnózou rakoviny
  • 1 000 nových případů ročně
  • 400 ročně zemře

Co je příčinou rakoviny děložního čípku?

Je to infekce lidskými papilomaviry (HPV). Těchto virů evidujeme více jak 100. Minimálně 13 z nich patří mezi viry tzv. onkogenní, tedy schopné způsobit rakovinu děložního čípku

Jak se HPV přenáší?

Virus se nejčastěji přenáší sexuálním kontaktem. Stačí i dotek kůže genitální oblasti, pohlavní styk není ke vzniku infekce bezpodmínečně nutný. Ani kondom před přenosem infekce plně nechrání.
Virem HPV se v průběhu života infikuje až 80 % dívek a žen. Infekce většinou vymizí sama, pokud ale přetrvává, může dojít k rozvoji přednádorových změn. Pokud není problém včas odhalen, mohou se tyto změny vyvinout až v rakovinu děložního čípku.

Jak se můžu chránit?

Pravidelné prohlídky u gynekologa jsou nedílnou součástí prevence rakoviny děložního čípku. Pouze očkování však může účinně zabránit rozvoji infekce. HPV vakcíny jsou první vakcíny, které dokážou chránit před onkologickým onemocněním. Nejvyšší efekt očkování dosahuje předtím, než se organismus s HPV viry setká, tedy před zahájením sexuálního života.

Proč zvolit očkování vakcínou Cervarix?

Stejně jako u jiných vakcín se i u vakcíny Cervarix před uvedením do praxe v klinických testech ověřovalo, jak je vakcína účinná (tedy kolika případům onemocnění děložního čípku* se dá očkováním předejít). Výsledky ukázaly, že u dívek, které se dosud s HPV infekcí nesetkaly (tzv. HPV naivní), nebyl po očkování Cervarixem zaznamenán žádný případ onemocnění děložního čípku*, který by byl způsoben viry HPV-16/18. To jsou nejčastější typy HPV virů, jejichž neinfekční části HPV vakcína přímo obsahuje. Hovoříme o 100% účinnosti vakcíny Cervarix na HPV-16/18.***

S Cervarixem nemusím přemýšlet o tom, který HPV typ může u mé dcery vyvolat rakovinu děložního čípku... Cervarix totiž může poskytnout až 93% ochranu bez ohledu na HPV typ.

Víme ale, že typů HPV, které mohou vyvolat těžká předrakovinná poškození či rakovinu děložního čípku, může být minimálně 13. U očkovaných Cervarixem byl v klinických testech zaznamenán až 93% pokles všech případů onemocnění děložního čípku*. Již se nezohledňovalo, který konkrétní HPV typ onemocnění* vyvolal. Hovoříme o 93% účinnosti** vakcíny Cervarix bez ohledu na HPV typ.

Cervarix - pro 13leté plně
hrazen a podáván ve 2 dávkách

Podobně jako je tomu u všech vakcín, ani Cervarix nemusí v běžném používání chránit všechny očkované jedince. Cervarix nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění. Pravidelný gynekologický screening proto zůstává velmi důležitý. Nejčastější nežádoucí účinky po aplikaci vakcíny Cervarix mohou být lokální reakce v místě vpichu, bolest hlavy a svalů.

*onemocnění děložního čípku = těžká předrakovinná poškození děložního čípku, tzv. CIN3+ léze
**93% účinnost na předrakovinná poškození stadia CIN3+ u dívek a žen ve věku 15–25 let, které se s HPV virem dosud nesetkaly (tzv. HPV naivní) které byly očkovány 3 dávkami vakcíny Cervarix.
***100% účinnost na předrakovinná poškození stadia CIN3+ u dívek a žen ve věku 15–25 let, které se s HPV virem dosud nesetkaly a které byly očkovány 3 dávkami vakcíny Cervarix

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.