Jak probíhá očkovaní proti onemocnění způsobených HPV?
Vakcína Cervarix se aplikuje formou injekce do svalu v horní části paže. Třináctileté jedince, kteří mají očkování hrazené ze zdravotního pojištění, zpravidla očkuje dětský lékař, dívky může očkovat i gynekolog. Celkový počet injekcí závisí na věku v době podání první injekce. Pokud je pacient ve věku 9 až 14 let, sestává se očkování celkem ze dvou injekcí. Pokud je ve věku 15 let nebo starší, obdrží celkem tři injekce.
Reakce na očkování proti rakovině děložního čípku
Očkování proti rakovině děložního čípku vakcínou Cervarix je obecně dobře snášeno. Nejčastějšími nežádoucími účinky mohou být lokální reakce v místě vpichu jako je zarudnutí, otok či bolestivost, dále bolest svalů nebo hlavy.
Při injekčním podávání vakcíny nebo i před ním, může dojít k mdlobám (zvláště u dospívajících). Informujte proto lékaře nebo zdravotní sestru, pokud jste vy nebo vaše dítě již někdy při injekci omdleli.
Omezení po očkování proti rakovině děložního čípku
Po aplikaci očkovací látky se doporučuje vynechat větší fyzická zátěž, podobně jako v případě jiných očkování.
V jakém věku je očkování proti rakovině děložního čípku nejvhodnější?
Nejlepších výsledků dosahuje očkování u dívek a žen, které se ještě s infekcí HPV nesetkaly. Je možné očkovat dívky od 9 let, za ideální je považován věk mezi 12 a 15 lety, tedy ještě před zahájením pohlavního života. Efektivita očkování je dána tím, že se tyto dívky s HPV infekcí ještě nesetkaly a také proto, že si tvoří více protilátek než starší ženy. Očkování je prospěšné i pro starší dívky a ženy, které již pohlavním životem žijí.
Očkování proti HPV je optimální ještě před zahájením sexuálního života.
Kdy nelze provést očkování vakcínou Cervarix?
Vakcína Cervarix nesmí být podána osobám alergickým na léčivé látky obsažené ve vakcíně nebo na kteroukoli další složku této vakcíny (uvedenou v příbalovém letáku). Příznaky alergické reakce mohou být svědivá kožní vyrážka, dušnost a otok tváře nebo jazyka.
Před použitím vakcíny Cervarix se rovněž poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem v případě, že:
- máte problémy s krvácivostí nebo se vám snadno tvoří modřiny,
- máte jakékoli onemocnění, které snižuje odolnost vůči infekci, jako je například infekce HIV,
- trpíte závažným infekčním onemocněním s vysokou horečkou. V takovém případě bude zřejmě nutné odložit očkování, dokud se neuzdravíte. Mírná infekce, jako je například nachlazení, by neměla být překážkou pro očkování, ale přesto o tom nejdříve informujte lékaře.
Vakcína Cervarix a těhotenství, kojení a plodnost
Pokud je žena těhotná nebo během očkovacího období otěhotní či usiluje otěhotnět, doporučuje se očkování přerušit nebo odložit na dobu po ukončení těhotenství. Pokud je žena těhotná nebo kojí, domnívá se, že může být těhotná nebo plánuje otěhotnět, doporučuje se konzultace s lékařem dříve, než proběhne očkování.
Rizika otěhotnění během očkování
Účinnost perorální antikoncepce po aplikaci vakcíny Cervarix nebyla předmětem klinických studií.