Očkování proti HPV

a jeho účinnost

Vakcína Cervarix chrání proti nejčastějším typům virů HPV

Existuje minimálně 13 typů HPV virů, které mohou vyvolat těžká předrakovinová poškození či rakovinu děložního čípku. Výsledky studií ukázaly, že u dívek ve věku 15 – 25 let, které se dosud s infekcí HPV nesetkaly, nebyl po očkování třemi dávkami vakcínou Cervarix zaznamenán žádný případ těžkých předrakovinových změn děložního čípku, který by byl způsoben typy HPV virů 16 a 18. Ty jsou odpovědné za zhruba 70 % případů nejtěžších předrakovinných poškození děložního čípku.

 

   100 % typy HPV-16 či HPV-18*

  

93 % bez ohledu na HPV typ v lézi

* Účinnost na předrakovinná poškození stádia CIN3+ u HPV naivních dívek ve věku 15 - 25 let, které byly očkovány třemi dávkami Cervarixu. V reálném používání nemusí vakcína dosahovat výsledků z klinických studií.

Vakcína Cervarix poskytuje také ochranu proti některým dalším vysoce rizikovým typům HPV virů. U dívek ve věku 15 – 25 let, které se s HPV infekcí ještě nesetkaly (tzv. HPV naivní), byl zaznamenán až 93% pokles všech případů těžkých předrakovinových změn děložního čípku. Celková účinnost vakcíny Cervarix u HPV naivních dívek v dané studii byla 93 %, a to bez ohledu na typ viru HPV, který změny způsobil.

 

 

Stejně jako jiné vakcíny ani Cervarix nemusí v běžném používání chránit všechny očkované. Očkování nemá efekt na již aktivní HPV infekci či klinicky přítomné onemocnění děložního čípku. Pravidelné gynekologické prohlídky proto zůstávají i po očkování nedílnou součástí prevence onemocnění.

 

HPV vakcíny jsou první vakcíny cíleně vyvinuté k ochraně před onkologickým onemocněním. Nejvyššího efektu dosahuje očkování proti rakovině děložního čípku před zahájením sexuálního života, dříve, než se organismus s HPV viry setká.

 

Účinnost očkování potvrzují i světová data

Účinnost očkování proti rakovině děložního čípku potvrzují data řady státních agentur, například Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí a amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Jen ve Spojených státech se od roku 2006 podařilo snížit počet nákaz HPV u dívek a mladých žen o více než polovinu. Jedna z vakcín na očkování proti rakovině děložního čípku byla nejen na základě těchto informací zařazena americkou stanicí CNN mezi 10 nejvýznamnějších medicínských objevů. Stojí tak po boku nových léků proti HIV/AIDS, cílené léčby rakoviny nebo pokroků při výzkumu kmenových buněk.

 

Ve Spojených státech se od roku 2006 podařilo snížit počet nákaz HPV u dívek a mladých žen o více než polovinu. 

 

Bezpečnost očkování proti HPV

Očkování proti rakovině děložního čípku dnes doporučují zdravotnické organizace po celém světě včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Health Canada nebo Evropské lékové agentury (EMA). Sledování bezpečnosti očkování proti HPV (onemocnění lidskými papilomaviry) probíhá již 12 let a je zajišťováno mj. nezávislými státními úřady, jako jsou Evropská léková agentura (pro země EU), Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (USA) a dalšími. Sledování opakovaně poukazuje na dobré bezpečnostní profily vakcín, což v červnu 2013 potvrdila i Světová poradní komise pro bezpečnost vakcín Světové zdravotnické organizace. K dnešnímu datu bylo na celém světě použito přes 200 milionů očkovacích dávek, případné závažné nežádoucí účinky očkování by se již musely projevit.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.