Otázky a odpovědi

Jak mohu zjistit, zda mám HPV infekci?

HPV infekce je velmi často bezpříznaková. Obvykle se zjistí až při gynekologickém vyšetření. Nepřímý průkaz je pomocí cytologického stěru a kolposkopického vyšetření. Přímý průkaz a jednoznačné potvrzení je možné pouze pomocí speciálního testu na HPV, který také provádí gynekolog (lékař odebere vzorek a odešle ho do laboratoře k analýze).

Co je to adenokarcinom?

Adenokarcinom je nádor buněk, které jsou uloženy vysoko v kanále děložního hrdla. Tento nádor je obtížně diagnostikovatelný, nachází se v hůře přístupném místě a nemusí být proto odhalen při běžné gynekologické prohlídce.

Mám HPV infekci, jak se jí mohu zbavit?

Mám HPV infekci, jak se jí mohu zbavit? Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte, prosím, svého lékaře, který vám poskytne podrobné informace.

Existují léky proti HPV infekci?

Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte, prosím, svého lékaře, který vám poskytne podrobné informace.

Existuje proti HPV infekci nějaká prevence?

Kromě očkování, například vakcínou Cervarix, jsou důležitou prevencí také pravidelné gynekologické kontroly, jejich součástí je cytologické vyšetření stěru děložního čípku. Díky pravidelným cytologickým stěrům dokáží lékaři včas odhalit změněné buňky na sliznici děložního čípku a včas zahájit léčbu.

Ochrání mě proti HPV infekci kondom?

Kondom snižuje riziko přenosu HPV infekce, dokonalou ochranu však neposkytuje. HPV viry se mohou přenést i pouhým kontaktem pokožky v genitální oblasti či v ústech. Riziko HPV infekce tak hrozí i při jiných nekoitálních praktikách (například orálním sexu či mazlení). Pokud se pacient léčí s genitálními bradavicemi, které zapříčinila HPV infekce, měl by používat kondom tři až šest měsíců ještě po ukončení léčby. Snižuje se tím riziko přenesení HPV viru na partnera.

Co zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku?

Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost infekce papilomaviry patří kouření (u žen, které kouří, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u nekuřaček), oslabení imunitního systému, užívání orální antikoncepce po dobu delší než pět let (u žen, které užívají orální antikoncepci, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u těch, které ji neužívají) a mateřství (u žen, které mají dvě děti, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u těch, které jsou bezdětné; s rostoucím počtem dětí se riziko zvyšuje).

Za jak dlouho po očkování budu ochráněn? Lze tedy mít během očkování pohlavní styk?

Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte svého lékaře, který vám poskytne podrobné informace.

Je vakcína Cervarix bezpečná? Může vyvolat závažné nežádoucí účinky?

Očkování proti rakovině děložního čípku vakcínou Cervarix je obecně dobře snášeno. Nejčastěji vyskytujícími se nežádoucími účinky mohou být lokální reakce v místě vpichu jako je zarudnutí, otok, bolestivost, bolest svalů nebo hlavy. Podrobné informace o možných nežádoucích účincích spojených s očkováním naleznete v příbalovém letáku.

Může očkování proti rakovině děložního čípku způsobit nemoc, proti které se očkuje?

Očkovací látka obsahuje viru podobné neinfekční částice, které nemohou vyvolat samotné onemocnění. Naopak, pouze očkování může účinně zabránit rozvoji HPV infekce a je tak vhodnou prevencí onkologického onemocnění děložního čípku.

Jak se očkuje vakcínou Cervarix?

Vakcína Cervarix se aplikuje formou injekce do svalu v horní části paže. Celkový počet injekcí bude podán na základě věku v době podání první injekce. Pokud je pacient ve věku 9 až 14 let, obdrží celkem 2 injekce dle doporučeného očkovacího schématu. Pokud je ve věku 15 let nebo starší, obdrží celkem 3 injekce dle doporučeného očkovacího schématu.

Kolik stojí očkování vakcínou Cervarix?

Očkování vakcínou Cervarix je pro 13leté plně hrazeno zdravotními pojišťovnami. I pro ostatní věkové skupiny došlo od uvedení vakcíny na trh k významnému poklesu ceny. O aktuální ceně se informujte u dětského lékaře svého dítěte nebo gynekologa.

Jak přispívají po 13. roku jednotlivé pojišťovny.

Může očkování vyléčit změny na děložním čípku?

Očkování je preventivní, nemá léčebný účinek. Neovlivní změny, které způsobila infekce HPV ještě před očkováním nebo před podáním všech dávek.

Jaký je význam očkování proti HPV u starších žen?

Největší efekt má očkování u dívek a žen, které se ještě s HPV infekcí nepotkaly. Očkování proti rakovině děložního čípku má význam v jakémkoli věku, i u starších, sexuálně aktivních.

Mohu se nechat očkovat, i když jsem měla přednádorové změny (prekancerózu) na děložním čípku?

Vakcína není terapeutická a nemá vliv na již probíhající onemocnění. Prekanceróza není nutně kontraindikací očkování. Vzhledem k složitosti otázky kontaktujte, prosím, svého lékaře, který vám poskytne podrobné informace.

Proti kterým typům HPV virů chrání vakcína Cervarix?

Výsledky studií potvrzují, že vakcína Cervarix chrání nejen proti nejčastějším typům virů HPV 16 a 18, které stojí přibližně za 60 až 70 % případů rakoviny děložního čípku, ale poskytuje také ochranu proti některým dalším vysoce rizikovým typům HPV virů. U dívek ve věku 15–25 let, které byly očkovány třemi dávkami vakcíny a které se s HPV infekcí ještě nesetkaly (tzv. HPV naivní), je celková ochrana vakcínou Cervarix proti těžkým změnám na děložním čípku 93 %, a to bez ohledu na typ viru HPV, který změny způsobil.

Kdy nejlépe očkovat?

Nejlepších výsledků dosahuje očkování u dívek a žen, které se ještě s infekcí HPV nesetkaly. Je možné očkovat dívky od 9 let, za ideální je považován věk mezi 12 a 15 lety, tedy ještě před zahájením pohlavního života. Efektivita očkování je dána tím, že se tyto dívky s HPV infekcí ještě nesetkaly a také proto, že si tvoří více protilátek než starší ženy. Očkování je prospěšné i pro starší dívky a ženy, které již pohlavním životem žijí.

Kdy je potřeba se nechat přeočkovat?

Potřeba přeočkování v tuto chvíli není stanovena.

Kdo provádí očkovaní proti onemocnění způsobených HPV? Lékař nebo gynekolog?

Třináctileté jedince, kteří mají očkování hrazené ze zdravotního pojištění, zpravidla očkuje dětský lékař, dívky může očkovat i gynekolog.

Může mít hormonální antikoncepce vliv na účinnost očkování?

Účinnost perorální antikoncepce po aplikaci vakcíny Cervarix nebyla předmětem klinických studií.

Mohu se nechat očkovat v případě, že mám virózu?

Pokud trpíte závažným infekčním onemocněním s vysokou horečkou, odložte očkování do doby, dokud se neuzdravíte. Mírná infekce, jako je například nachlazení, by neměla být překážkou pro očkování, ale přesto o tom nejdříve informujte lékaře.

Co se stane, když nedokončím kompletní očkování?

Pokud nedokončíte kompletní očkování, které tvoří dvě nebo tři dávky dle vašeho věku, může být účinnost očkování (a tím i vyvolaná ochrana) snížena.

Mohu se nechat očkovat proti rakovině děložního čípku, pokud jsem těhotná?

Pokud je žena těhotná nebo během očkovacího období otěhotní či usiluje otěhotnět, doporučuje se očkování přerušit nebo odložit na dobu po ukončení těhotenství.

Mohu se nechat očkovat proti rakovině děložního čípku, pokud kojím?

Pokud žena kojí, doporučuje se konzultace s lékařem dříve, než proběhne očkování.

Podívejte se také na:

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.