Rakovina děložního čípku

HPV infekce

Celosvětově jsou lidské papilomaviry (HPV) nejrozšířenější ze všech sexuálně přenosných virů. Dle statistik se v průběhu života nakazí virem HPV až 80 % dívek a žen a nejméně 50 % mužů. Pokud je člověk zdravý, jeho imunitní systém se s HPV virem postupně sám vypořádá. HPV infekce se tedy nemusí vůbec projevit. V některých případech ovšem začne docházet k buněčným změnám a rozvoji přednádorových stavů.

Jaká onemocnění vyvolávají lidské papilomaviry?

Nízkorizikové HPV viry (low-risk HPV) vyvolávají vznik genitálních bradavic (tzv. kondylomat), což jsou malé výrůstky nebo kožní změny v genitální či anální oblasti, dále kožních bradavic a kuřích ok. Vysoce rizikové HPV typy (high-risk HPV) pak mohou vyvolávat těžké přednádorové změny na děložním čípku. Z nejtěžších přednádorových změn se může vyvinout rakovina děložního čípku. HPV infekce může dále způsobit karcinom řiti, karcinom penisu a vzácně nádory vulvy (zevních rodidel) a vaginy.

Jak se HPV infekce přenáší?

Dívky a mladé ženy se lidskými papilomaviry (HPV) nakazí nejčastěji mezi 15. a 25. rokem života. K nákaze může dojít už při první sexuální zkušenosti, nemusí se přitom jednat přímo o pohlavní styk. Virus se přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti. Před přenosem těchto virů neposkytuje spolehlivou ochranu ani kondom.

 

HPV infekce se přenáší zejména sexuálním stykem, ale i dotykem kůže v genitální oblasti. Pohlavní styk není bezpodmínečně nutný. Ani kondom před přenosem HPV infekce plně nechrání.

 

HPV infekce a kondom

Kondom snižuje riziko přenosu HPV infekce, dokonalou ochranu však neposkytuje. HPV viry se mohou přenést i pouhým kontaktem pokožky v genitální oblasti či v ústech. Riziko HPV infekce tak hrozí i při jiných nekoitálních praktikách (například orálním sexu či mazlení). Pokud se pacient léčí s genitálními bradavicemi, které zapříčinila HPV infekce, měl by používat kondom tři až šest měsíců ještě po ukončení léčby. Snižuje se tím riziko přenesení HPV viru na partnera.

 

Účinnou prevencí rakoviny děložního čípku představuje kombinace pravidelných gynekologických prohlídek, jejichž součástí je cytologické vyšetření, a včasné očkování proti rakovině děložního čípku.

 

Rakovina děložního čípku

Děložní čípek (děložní hrdlo) je částí dělohy, kterou tato přechází v pochvu. Sliznici děložního čípku mohou napadnout určité typy lidských papilomavirů (HPV), které jsou zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku je velmi závažné onemocnění, které patří společně s rakovinou prsu, tlustého střeva, plic a dělohy mezi nejčastější zhoubné nádory u žen v ČR. Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s vyšším výskytem rakoviny děložního čípku.

U pěti žen ze sta HPV viry nepozorovaně přežívají v epitelu děložního čípku někdy i celá desetiletí. Po dovršení 35 let proto riziko rozvoje rakoviny děložního čípku roste.

 

Ročně se v České republice diagnostikuje přibližně 1 000 případů rakoviny děložního čípku, téměř 400 žen na toto onemocnění každoročně umírá.

 

Co zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku?

Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost infekce papilomaviry patří kouření (u žen, které kouří, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u nekuřaček), oslabení imunitního systému, užívání orální antikoncepce po dobu delší než pět let (u žen, které užívají orální antikoncepci, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u těch, které ji neužívají) a mateřství (u žen, které mají dvě děti, je riziko rakoviny děložního čípku dvakrát vyšší než u těch, které jsou bezdětné; s rostoucím počtem dětí se riziko zvyšuje).

 

Rakovina děložního čípku a příznaky

Přednádorové změny na děložním čípku způsobené virem HPV se mohou rozvinout až do stadia zhoubného nádoru (rakovina děložního čípku). Příznaky rakoviny děložního čípku nejsou vždy zřejmé, někdy se může nemoc rozvinout bez příznaků až do pokročilého stadia. Nález se ověřuje nejčastěji biopsií, v případě potvrzení zhoubného procesu následují další vyšetření a onkogynekolog stanovuje postup léčby.

Mezi nejčastější příznak rakoviny děložního čípku patří neobvyklé vaginální krvácení mimo očekávanou periodu a po menopauze. Ke krvácení dochází často po sexu.

Mezi další symptomy rakoviny děložního čípku může patřit:

  • bolest a nepříjemné pocity při sexu,
  • zapáchající vaginální výtok.

  

Konizace děložního čípku

Přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantního chirurgického zákroku, kterému se říká konizace děložního čípku. V České republice se každoročně provádí zhruba 16 tisíc konizací. Konizace děložního čípku zvyšuje pravděpodobnost rizikového těhotenství či riziko předčasného porodu. I ambulantní zákrok může navíc představovat pro ženu a její rodinu velkou psychickou zátěž.

 

Rakovina děložního čípku a prevence

Kvůli způsobu přenosu viru HPV je vhodné začít s preventivními opatřeními u mladých dívek už v raném věku. Očkování dosahuje nejvyššího efektu předtím, než se organismus s HPV viry setká, tedy ještě před zahájením sexuálního života. Očkování proti rakovině děložního čípku má ovšem význam v jakémkoliv věku, i v období sexuální aktivity. Po prodělané HPV infekci se totiž nemusí vytvořit dostatečná úroveň imunitní ochrany a v průběhu života ženy tak může docházet k opakovaným infekcím i stejnými typy HPV virů.

Důležitou prevencí jsou také pravidelné gynekologické kontroly, jejichž součástí je cytologické vyšetření stěru děložního čípku. Díky pravidelným cytologickým stěrům dokáží lékaři včas odhalit změněné buňky na sliznici děložního čípku a včas zahájit léčbu. Čím později se rakovina děložního čípku odhalí, tím je zákrok rozsáhlejší a pro ženu fyzicky i psychicky náročnější.

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování vakcínou Cervarix je pro jedince ve věku 13 let plně hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu. Podělte se s námi o Váš příběh, napište nám na e-mail cz.info@gsk.com.
Sdílejte www.cervarix.cz se svou rodinou, přáteli a známými.